2021 Sam Fox School Graduating Student Awards

Posted by Sam Fox School May 19, 2021

The Sam Fox School honored the outstanding achievements of graduating students in the College of Architecture and the College of Art during virtual awards ceremonies this spring. Below is a list of award recipients; listed honors include those conferred during the student's time in the Sam Fox School.

College of Architecture + Graduate School of Architecture & Urban Design

Brooke Rose Bulmash
St. Louis Community Partnership Award

Meredith Anna Busch
Frederick Widmann Prize

Ethan Chiang
Degree Project Award

Kimberly Iman Clark
Civic Engagement Award

Francisco Gabriel Coch
Steedman Student Summer Research Grant

Zhuoxian Deng
Architecture Faculty Award for Outstanding Scholarship

Dennis Patrick Dine
Alpha Rho Chi Medal for Excellence in Service, Leadership & Professional Promise
Director’s Leadership Merit Award

Anna Sellers Friedrich
William Tao Prize for Excellence in Application of Building Systems

Zhengwei He
Degree Project Award

Josephine Hsu
Sam Fox School Graduate Travel Grant

Danni Hu
American Society of Landscape Architects Award of Merit Master of Landscape Architecture Award

Xiaofan Hu
Leslie J. Laskey Sophomore Design Challenge Award

Anthony Iovino IV
American Institute of Architects Henry Adams Medal for General Excellence in Architecture

Odette Joos James
Architecture Faculty Award for Outstanding Scholarship

Mengying Li
American Society of Landscape Architects Award of Merit

Yongdi Li
Degree Project Award

Wei Liu
Sam Fox School Graduate Travel Grant

Matthew James Lum
Degree Project Award

Tianjin Luo
Hugh Ferriss Award for Excellence in Architectural Drawing
Leslie J. Laskey Sophomore Design Challenge Award

Jinhui Lyu
Master of Landscape Architecture Book Award for Outstanding Second-Year Students

Rachel Hunter Teresa Madryga
Sam Fox School Graduate Travel Grant

Katherine Nemetz
Hugh Ferriss Award for Architectural Drawing

Haihan Qu
American Society of Landscape Architects Award of Merit

Rachel Claire Reinhard
American Institute of Architects Medal for Excellence in All Efforts
Master of Urban Design Award

Larissa Sattler
Architecture Faculty Award for Outstanding Scholarship
Association of Licensed Architects Student Merit Award
Degree Project Award
St. Louis Community Partnership Award

Francois Ming Savignac
Leslie J. Laskey Sophomore Design Challenge Award

Olga Igorivna Sobkiv
Betty Lou Custer Book Award

Dongzhe Tao
American Society of Landscape Architects Award of Merit
Master of Landscape Architecture Book Award for Outstanding Second-Year Students
Master of Urban Design Award

Hsi-Chuan Wang
Sam Fox School Graduate Travel Grant

John Whitaker
American Society of Landscape Architects Award of Honor American Society of Landscape
Architects Medal of Excellence Master of Landscape Architecture Book Award for Outstanding First-Year Students
University Olmsted Scholar

Anne Carlton Whitsel
Director’s Leadership Merit Award

Tianhao Xiang
American Society of Landscape Architects Award of Merit

Zhao Yang
Excellence in Craft Award

Yuejia Ying
Degree Project Award
Frederick Widmann Prize

Yinuo Zhu
Architecture Faculty Award for Outstanding Scholarship
Leslie J. Laskey Sophomore Design Challenge Award

College of Art + Graduate School of Art

Zachary Tyler Adams
Margo Trump Award
Saks Fifth Avenue Honorary Designer Award (Adams' capstone collection will on display at Saks Fifth Avenue at Plaza Frontenac May 23-31)

Sasha Joy Bash
Susan Sanders Block Silver Ripper Award in Fashion Design

Aliyah Morgan Blackburn
Robert Weaver Award for Excellence in the Visual Essay

Charles Fitzgerald Bosco
Eda L. and Clarence C. Cushing Memorial Prize in Painting
Jeffrey Frank Wacks Scholarship

Jessica Bremehr
Thesis Research and Production Grant

Racheal Bruce
Walt Reed Award for Excellence in Writing on Visual Culture

Eliza Marie Caperton
Mary Cowan Harford Award in Watercolor

Lucy Jiali Chen
Anne Fuller Dillon Prize

Camryn Jewel Cogshell
Mary Cowan Harford Award in Watercolor

Madeleine Amelia DeMichele
Belle Cramer Award in Printmaking

Taylor Dow
Rose O’Neill Award for Distinction in Illustration

Ryan Matthew Erickson
John T. Milliken Foreign Travel Graduate Award
Thesis Research and Production Grant

Arianna Rose Goldman
Paul Edward Birdsall Award in Communication Design

Adrian Alejandro Gonzalez
Graduate School of Art Production Grant
MFA in Visual Art Best in Show Award

Madeleine Frances Grotewiel
Graduate School of Art Production Grant
Thesis Research and Production Grant

Marina Kato Hurwitz
Caroline Risque Janis Prize in Sculpture

Ji Youn Hyun
Morris M. Horwitz Award in Photography
John T. Milliken Foreign Travel Award
Truth and Beauty Award

Janessa Marie Johnson
Marsha Hertzman Blasingame Award in Printmaking

Younser Lee
Thesis Research and Production Grant

Lauren Cameron McGinnis
Dominic Michael Silver Scissors Designer of the Year Award

Maggie Jordan Miller
Lead Design Talent from Stars Designs
Riverbend Textiles Sustainable Design Leadership Award
Lillie Elise Willemsen Award

Thomas Young No
Morris M. Horwitz Award in Photography

Erin Noh
Catalyst Award

Griffin Edward Orser
Jayne Ball Rousseau Memorial Prize

Mirai Patel
Second-Year Fashion Design Citizenship Award

Tirzah Estella Reed
Caroline Risque Janis Prize in Sculpture

Arthur Jay Santoro
Jack Unruh Award in Illustration

Natalie Grace Thomas
Al Parker Award for Excellence in Illustration

Genna Ali Torgan
Riverbend Textiles Sustainable Design Leadership Award

Alexa Mireya Velez
MFA in Visual Art Best in Show Award

Gavriela Rebecca Weitzman
Peter Marcus Prize in Printmaking

Rachel Zemser
Catalyst Award

Ziyi Zhang
Hazel H. Huntsinger Memorial Prize in Painting